Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco ommodo consequat.

Monday to Friday: 9-20
Saturday to Sunday: closed

Rotoskoper

Kreslete digitální masky pro následnou 2D kompozici

dolů

Rotoskoper pomocí digitálního pera a tabletu obkresluje za pomoci ručně vedené linky nebo křivek siluety předmětů a vytváří tak digitální masky pro následnou 2D kompozici

V některých případech se jedná o pečlivou práci okénko po okénku, jindy napomáhá počítačový program automatickým vytvořením (interpolací) hlavních fází pohybu. Tento pracný postup se používá v případě, kdy není možné masku objektu vytvořit pomocí digitálního klíčování. Postup ručního obkreslování se také může využít pro výtvarnou stylizaci obrazu – „překreslený reál“ (např. film „Alois Nebel“). Práce rotoskopera bývá často prvním krůčkem pro zájemce o práci ve VFX studiu. Rotoskoper může časem přejít na pozici junior 2D kompozitora a pracovat například na obrazových retuších.

Aby dokázal vykonávat tuto nesmírně detailní a opakující se práci, musí mít rotoskoper trpělivost, být velmi pečlivý a přesný. Musí být schopen pracovat i pod tlakem a dbát na dodržení termínů dokončení práce.

Spolupracuje s VFX produkčním, VFX koordinátorem a 2D kompozitory.

Ve VFX studiu, převážně u monitoru skloněného nad tabletem.

„Váš svět pojede okénko po okénku.“

 

Předpokladem je kromě pečlivosti a trpělivosti zájem o film, vizuální efekty. Požadovaná je znalost Photoshopu a alespoň některého ze 2D kompozičních programů (NUKE, AfterEffects, Blackmagic Fusion).

Středoškolské vzdělání

Hodí se grafické a umělecko-průmyslové školy nebo školy se zaměřením na počítačovou grafiku. Z odborných filmových škol pak ty, které mají ve svých studijních oborech počítačovou grafiku a vizuální efekty.

Vysokoškolské vzdělání

Vysoké školy umělecko-průmyslové – obor filmová grafika; filmové školy s výtvarným nebo VFX zaměřením.

Portfolio to řekne za vás

Připravte si osobní prezentaci formou portfolia, které představí poutavou formou váš zájem o obor a umění ovládat Photoshop a některý z kompozičních programů.

Profesní kurzy

Zdokonalte svoje dovednosti na odborném kurzu. Podívejte se na seznam vzdělávacích kurzů doporučených Creatoolou a najděte ten, který vám sedne nejlépe.

Networking

Účastněte se akcí, na nichž se můžete potkat s lidmi z VFX oboru. Seznamte se s tvůrci VFX, produkčními a VFX producenty. Ptejte se jich na jejich práci. Projevte zájem i znalosti a zkuste s nimi zůstat v kontaktu. Zjistěte, jak na to, na Jak na networking.

Pozice VFX výtvarník nebo se naučte programovat a staňte se level designerem, 3D modelářem, výtvarníkem prostředí, nebo výtvarníkem textur v herním průmyslu.

-

Školy a kurzy

-

Studia a produkce