Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco ommodo consequat.

Monday to Friday: 9-20
Saturday to Sunday: closed

Sound designer

Dejte obrazu zvuky

dolů

Sound designer vytváří pro animaci zvukové prostředí.

V animaci neexistují žádné přirozené zvuky, se kterými by se dalo pracovat (jako by tomu bylo při natáčení hraného filmu), takže veškerý zvuk je dílem sound designérů.

Sound designer rozhoduje, které zvuky se použijí k vytvoření správné atmosféry, vyprávění příběhu a ztvárnění postav. Probírá s režisérem, o jaký efekt mu jde, a pak hledá tvůrčí způsoby, jak ho dosáhnout.

Může buďto vytvářet zvuky od nuly v počítači, čemuž se říká syntéza, nebo nahrávat zvuky ze skutečného života, tzv. foley. Pro foley se často nahraje nějaký zvuk, který se pak použije jako něco jiného. Například zvuk smažení slaniny lze použít jako sound efekt deště. Pracuje i s vrstvením, kdy kombinací několika zvuků získá jeden nový.

Sound designer musí mít skvělou představivost, zejména když navrhuje, jak by mohlo znít nějaké neexistující fantastické stvoření nebo prostředí, a také to, jak takové zvuky vytvořit.

Sound designer upravuje vybrané zvuky a podle časových kódů, které dostane od režiséra, je vkládá do filmu. Pracuje většinou v krátkých termínech během postprodukce, které jsou dány datem dokončení projektu. Obvykle je na volné noze.

Kreativita: Dokáže si představit zvukové prostředí, které ještě neexistuje, převádět myšlenky do zvuku a vytvářet na míru zvuky, které podpoří vyprávění příběhu.

Vyprávění: Zná dobře postavy i příběh a navrhuje zvuky, které tyto informace správně zprostředkují, chápe důležitost načasování i to, kdy je sound design potřeba a kdy ne.

Software: Nahrává zvuk, zná velmi dobře ProTools a další software pro audio design.

Komunikace: Musí pochopit režisérovu vizi a umět formulovat kreativní i technické myšlenky, vést produktivní diskuse a odpovídat na konstruktivní zpětnou vazbu, citlivě pracovat s dialogy a mít vždy na paměti hudbu.

Organizace: Musí být schopen pracovat v krátkých termínech během postprodukce.

Zvukoví designéři úzce spolupracují s režisérem a editorem.

Pokud chcete být sound designerem, můžete buďto studovat zvukovou tvorbu, nebo obecně filmovou produkci a specializovat se na zvuk. K získání zaměstnání ve zvukovém designu musíte především prokázat vysokou úroveň svých technických i tvůrčích dovedností.

Středoškolské vzdělání:

Dobrou průpravou pro tuto pozici je studium hudby. Pokud k němu dokážete přidat i filmová studia, pomůže vám to proniknout do procesu tvorby filmové hudby.

Vytvořte si portfolio:

Naučte se pracovat se softwarem pro sound design, experimentujte s tvorbou, nahráváním a stříháním zvuku a začněte si připravovat něco, co můžete ukázat u přijímacích zkoušek na univerzitu nebo u pracovního pohovoru. Zkuste navázat spolupráci s tvůrci krátkých filmů. Zjistěte, jak na to, na vytvořte si zvukové portfolio. A podívejte se na video od <>a href= "https://creatoola.cz"Creatoola, kde najdete pomoc a inspiraci pro tvorbu demo ukázek.

Vysokoškolské vzdělání:

Podívejte se na seznam univerzitních kurzů, které doporučuje Creatoola, a vyberte si nějaký v oboru animace.

Rozhlédněte se mimo animační průmysl:

Zvukoví designeři jsou potřeba i ve hraném filmu nebo televizi, herním průmyslu a reklamě. Zkuste získat praxi v některém z těchto odvětví a dovednosti, které si osvojíte, můžete později přenést do animace.

-

Školy a kurzy

-

Studia a produkce