Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco ommodo consequat.

Monday to Friday: 9-20
Saturday to Sunday: closed

Technical director (TD)

Naučte se, jak co funguje

dolů

Technical director animace programuje digitální nástroje ke zlepšení a zrychlení pracovního procesu umělců v animačním oddělení projektu.

Technical director animace pracuje s animačním softwarem, vyvíjí a testuje nástroje, speciálně vytvořené funkce a doplňky a zajišťuje, aby to všechno co nejlépe sloužilo animátorům a layout artistům (modelářům kresby).

Je také k dispozici kolegům, kteří potřebují pomoci s nějakým problémem. Pokud animátor nebo layout artist narazí na nějaký technický problém, obrátí se na technical directora animace, aby mu poradil, jak ho řešit.

Technical director animace musí dobře rozumět tomu, jak výtvarníci na různých pozicích v oddělení animace používají animační software. Ke sledování pracovního procesu ve společnosti nebo studiu a zefektivnění operací využívá analytické postupy.

Technical director animace je obvykle zaměstnáván animačními studii.

Řešení problémů: Dokáže analyticky uvažovat o problémech a přicházet s návrhy kreativních a efektivních řešení a způsobů, jak překonat překážky a realizovat projekt.

Podpora: Nabízí odborné vedení mladším umělcům, poskytuje osobní technickou pomoc všem, kteří se podílí na animaci, dobře komunikuje, má pozitivní přístup.

Znalost všech částí animační pipeline: Zná velmi dobře všechny úlohy v projektu – co která obnáší, potřebuje a v čem je obtížná.

Znalost 3D animačních programů: Je zběhlý v používání relevantních programů, jako jsou Adobe After Effects, Blender, Cinema 4D, Maya, MotionBuilder, RenderMan a 3ds Max.

Programovací a kódovací dovednosti: Je pokročilý v programování v Pythonu a C++ s velmi vysokou úrovní technických schopností a pracuje s různým relevantním softwarem, který se v rámci projektu používá, jako např. Maya, Houdini a Nuke.

Technical director animace spolupracuje se všemi umělci v oddělení animace, jako jsou animátoři a layout artisté. Jak se v průběhu projektu shromažďují obrazové podklady, spolupracuje také s uměleckým režisérem. Spolupracuje také s technical directors v ostatních odděleních, jako např. rigování.

Technical director je pozice pro zkušeného umělce. Obvykle vyžaduje alespoň několikaleté pracovní zkušenosti v animaci nebo VFX. Vyplatí se začít na nižší pozici v animaci nebo VFX a postupně se vypracovat. Abyste se mohli stát technical directorem animace, musíte se naučit programovat. Existují univerzitní obory v programování, informatice nebo počítačové animaci, díky kterým získáte užitečné zkušenosti a základní znalosti.

Středoškolské vzdělání:

Ideální je kombinace přírodních věd a kreslení.

Vytvořte si portfolio:

Naučte se pracovat se softwarem pro animaci i editaci videí, experimentujte se stop-motion a začněte si připravovat něco, co můžete ukázat u přijímacích zkoušek na univerzitu nebo u pracovního pohovoru. Natočte vlastní krátký film nebo filmy. To je naprosto zásadní. Zjistěte, jak na to, na vytvořte si animační portfolio. Podívejte se na video od Creatoola, kde najdete pomoc a inspiraci pro tvorbu VFX demo ukázek.

Vysokoškolské vzdělání:

Podívejte se na seznam univerzitních kurzů, které doporučuje Creatoola, a vyberte si nějaký v oboru animace, programování nebo informatika.

Rozhlédněte se mimo animační průmysl:

Zkuste najít zaměstnání jako runner (poslíček) v nějaké VFXspolečnosti. To vám pomůže získat kontakty, dovednosti a znalosti v oblasti 3D animace. Můžete také pracovat jako programátor v herním průmyslu. Případně jako programátor v jakémkoli oboru.

Absolvujte krátký kurz:

Zlepšete své programovací dovednosti na odborném kurzu. Podívejte se, zda najdete nějaký zaměřený na programování v seznamu vzdělávacích kurzů.

Networking:

Účastněte se akcí, na nichž se můžete potkat s lidmi z animačního průmyslu. Seznamte se s profesionály z animačního průmyslu a ptejte se jich na jejich práci, přičemž projevujte svůj zájem o obor i znalosti. Nabídněte jim své pracovní kontaktní údaje a zkuste s nimi zůstat ve spojení. Zjistěte, jak na to, na jak na networking.

Hledejte volné pozice v oboru:

Zjistěte si co nejvíce informací o animačních společnostech, pro které byste chtěl/a pracovat. ASAF má seznam animačních společností. Sledujte weby jednotlivých studií, zda nehledají technical directora animace. I pokud ne, můžete jim zaslat svůj životopis a potenciálního zaměstnavatele požádat, aby si ho uložil pro případ, že se objeví nějaká pro vás vhodná práce. Více podrobností najdete na jak oslovit zaměstnavatele v animaci a VFX. Procházejte weby s nabídkami zaměstnání a aktivně se ucházejte o pozice technical director.

Grafický programátor nebo jiné programátorské pozice v herním průmyslu. Pro VFX společnosti můžete také pracovat jako pipeline TD nebo FX TD. Případně FX TD v animačním průmyslu.

-

Školy a kurzy

-

Studia a produkce