Layoutista
Mějte pod kontrolou rozvržení prostředí
Layout artist vstupuje do produkce hned na začátku, po schválení storyboardu a vzhledu projektu.
Layout artist určuje hloubku a perspektivu toho, co se objeví na obrazovce. Způsob, jakým je toho dosaženo, se liší v závislosti na druhu animace.
V tradiční 2D ručně kreslené animaci kreslí layout artist pozadí snímků, čímž definuje jejich perspektivu. Relativní velikost objektů v pozadí plochého obrazu, ve srovnání s akcí v popředí, působí na divákovo vnímání scény. Jak velké nebo malé jsou postavy nebo jiné aspekty animované scény, ovlivňuje to, jak se publikum cítí. Pro to, co se objeví na obraze, vychází 2D layout artist ze storyboardu, zároveň to ale jasněji definuje.
Ve 3D animaci je layout artist kameramanem ve virtuálním prostoru. Kameraman v hraném filmu rozhoduje o čočkách, úhlech a pohybu kamery. Ve 3D animaci dělá layout artist stejná rozhodnutí, ale s virtuální kamerou v 3D animačním softwaru.
3D layout artist naslouchá režisérovi, aby pochopil, o jaký styl virtuální kamery mu jde. Poté vezme storyboardy a čistí hrubou verzi animace (tzv. animatik). Promýšlí načasování a umístění postav do klíčových bodů každého snímku. Tomu se říká blokování. Jeho úkolem je udržet konzistentní měřítko všech prvků ve snímku, přičemž se vždy snaží co nejlépe vyprávět příběh. Připravuje hrubou verzi svícení a vytváří záběry.
Ve stop-motion animaci layout artisté neexistují, protože tato forma animace se snímá reálnými kamerami, takže na ní pracují kameramani.
Layout artist může být zaměstnán v animačních studiích.
Umění: Umí kreslit, má cit pro kompozici, ví, co dobře vypadá, a proč.
Kamera: Rozumí technikám natáčení a osvětlení a ví, jak je využít k ovlivnění emocí, dokáže vyprávět příběh záběrem.
Komunikace: Spolupracuje s režisérem, dokáže dál pracovat s nápady storyboardistů a sdílet svou práci s ostatními umělci.
Animační a výtvarné programy: Je zběhlý v používání relevantních programů, jako např. Photoshop a TVPaint nebo After Effects, Blackmagic Fusion, Maya, Mental Ray, Nuke, RenderMan a 3ds Max.
Sledování animovaných filmů, celovečerních filmů a médií: Má vášeň pro médium animace, lásku k celému odvětví a široký zájem o film a televizi.
Layout artist pracuje se storyboardy, tedy i se storyboardisty. Layout artist úzce spolupracuje s režisérem na převodu/přetváření storyboardů a animatiků do dokonalých snímků a při rozhodování o stylu vyprávění virtuální kamery v projektu. Než se návrhy pozadí dostanou k malířům pozadí, posuzuje práci layout artisty Art director. Umístění modelů postav do snímků scén navržené layout artistem je výchozí bod pro práci animátorů.
Stejně jako u ostatních technicko-výtvarných pozic v animačním průmyslu musíte umět kreslit, malovat a ilustrovat. Jako layout artist navíc potřebujete zkušenosti s animačním a výtvarným softwarem jako např. After Effects, Blackmagic Fusion, Maya, Mental Ray, Nuke, RenderMan a 3ds Max. Pokud vás budou považovat za toho pravého, některé společnosti vám potřebné školení samy zajistí.
Středoškolské vzdělání:
Kombinace výtvarného umění s přírodními vědami. Ideální je studium výtvarného umění, designu a grafického designu spolu s informatikou, fyzikou a biologií.
Vytvořte si portfolio:
Naučte se pracovat se softwarem pro animaci i editaci videí, experimentujte se stop-motion a začněte si připravovat něco, co můžete ukázat u příjímacích zkoušek na univerzitu nebo u pracovního pohovoru. Vytvořte si vlastní animatik; je to skvělý způsob, jak se seznámit s celou řadou aspektů procesu tvorby animovaného filmu. To je naprosto zásadní. Zjistěte, jak na to, na vytvořte si animační portfolio.
Vysokoškolské vzdělání:
Podívejte se na seznam univerzitních kurzů, které doporučuje Creatoola, a vyberte si nějaký v oboru animace.
Kreslete, malujte a ilustrujte:
Návrhář pozadí nebo malíř pozadí, případně storyboardista. Můžete se podívat i na layout technický režisér (TD) v oboru VFX. Zajímavá by mohla být i práce ve vývojářském studiu v herním průmyslu, kde byste vytvářeli herní animatiky – obdoba práce layout umělce v animaci.
Cvičte se v kreslení a dalších výtvarných technikách se zaměřením na anatomii a pohyb. Při kreslení živých objektů (i podle videí) mějte na paměti jejich váhu i časování.
Absolvujte krátký kurz:
Zlepšete své animační dovednosti potřebné pro layout art na odborném kurzu. Podívejte se na seznam vzdělávacích kurzů doporučovaných Creatoolou, zda najdete nějaký v animačním průmyslu, nebo si najděte kurz pro kameramany, protože plánování dobrých kamerových záběrů využijete i jako layout artist.
Networking:
Účastněte se akcí, na nichž se můžete potkat s lidmi z animačního průmyslu. Seznamte se s profesionály z animačního průmyslu a ptejte se jich na jejich práci, přičemž projevujte svůj zájem o obor i znalosti. Nabídněte jim své pracovní kontaktní údaje a zkuste s nimi zůstat ve spojení. Zjistěte, jak na to, na jak na networking.
Návrhář pozadí nebo malíř pozadí, případně storyboardista. Můžete se podívat i na layout technický režisér (TD) v oboru VFX. Zajímavá by mohla být i práce ve vývojářském studiu v herním průmyslu, kde byste vytvářeli herní animatiky – obdoba práce layout umělce v animaci.