Background designer
Dejte animovaným postavám místo, kde mohou žít
Návrhář pozadí navrhuje scénu, na níž se animace odehrává. Poté, co je schválený storyboard, používá jeho panely jako základ a inspiraci, ze které vychází při tvorbě detailních pozadí pro každou scénu.
Někdy se použije stejné pozadí pro více scén, takže návrhář musí vytvořit seznam všech pozadí, která je pro film třeba navrhnout. Vytváří návrhy, které odpovídají danému stylu animace, přemýšlí o barvě, struktuře a světle. Návrhář pozadí dává také pozor na to, aby spolu dobře fungovaly objekty v popředí a na pozadí scén, aby do sebe vše správně zapadalo a nic nepůsobilo rušivě.
Tyto návrhy pak předloží režisérovi a na základě zpětné vazby vytvoří scénu, se kterou je režisér spokojen. Po schválení může tyto návrhy v liniích a tónech ještě vylepšit layout artist.
Práce návrháře pozadí se liší podle velikosti animačního studia. V menších studiích pravděpodobně plní práci návrháře pozadí i layout artisty. Ve větších studiích jsou tyto úkoly rozděleny mezi více lidí.
Návrhář pozadí bývá spíše zaměstnancem animačního studia než na volné noze.
Tvorba animovaného filmu je proces, do něhož se v různých fázích zapojují různé kreativní obory. Tomuto procesu se říká pipeline. Začíná myšlenkou, která je rozvinuta do scénáře. Potom storyboardista načrtne panely, které zobrazují jednotlivé scény animace. V této chvíli se zapojují návrháři pozadí. Kreslí pozadí, zatímco výtvarníci postav tvoří postavy. Jakmile jsou tyto prvky hotové, layout artist rozhodne, jak mají být postavy umístěny na pozadí.
Kreslení: Je velmi technicky zdatný, dokáže tvořit v různých stylech s velkou pozorností k detailu, dobře rozumí formě, barvě, textuře a světlu a ví, jak tyto prvky spojit.
Znalost různých prostředí: Rozumí architektuře, dobře zná městské prostředí i venkovskou krajinu.
Kreativita: Používá fantazii a má originální a inovativní nápady, vytváří dílo, které podněcuje režisérovu představivost.
Komunikace: Chápe režisérovy záměry, je schopen přijímat kritiku a měnit své návrhy.
Sledování animací: Má vášeň pro toto médium i celé odvětví.
Pracovní nástroje:
Některé z nástrojů používaných profesionálními návrháři pozadí:
Software pro úpravu obrázků (Adobe Photoshop)
Software pro 3D modelování, sochařství a malování (Blender, 3DS Max, Maya, Mudbox, ZBrush, Substance Designer, Quixel)
2D animační software (TVPaint, ToonBoom Harmony)
Výtvarné pomůcky: Tužka a papír, barva, inkoust, křída.
Naučte se modelovat pomocí volně dostupného softwaru. Seznam dostupných nástrojů najdete na sestavte si své animační portfolio.
Návrhář pozadí může být pozice pro začínajícího umělce. Ve větších studiích, kde je někdy vyhrazena zkušenějšímu výtvarníkovi, můžete nastoupit jako malíř pozadí a na návrháře se vypracovat. Návrháři pozadí mívají vystudovanou grafiku, výtvarné umění, ilustraci nebo některý z příbuzných oborů, ale není to podmínkou. Nejdůležitější je prokázat skvělé kreslířské dovednosti. Potřebujete portfolio, které doloží váš talent a kreativitu i bohaté znalosti a lásku k animaci.
Středoškolské vzdělání:
Můžete studovat výtvarné umění, design, grafický design nebo filmová studia.
Kreslete:
Neustálým cvičením se zdokonalujte v kresbě. Kreslete scenérie a architekturu z reálného světa i z vlastní fantazie a věnujte pozornost formě, struktuře, perspektivě a dopadu světla na scény. Všude s sebou noste skicák.
Vytvořte si portfolio:
Vytvořte něco, co můžete ukázat potenciálnímu zaměstnavateli. Vlastní kresby i práce z větších projektů, kterých jste se účastnil/a, a vytvořte si portfolio. Podívejte se na video od Creatoola, kde najdete pomoc a inspiraci pro tvorbu demo ukázek.
Vysokoškolské vzdělání:
Dobrou průpravou pro toto zaměstnání je studium výtvarného umění, designu nebo nějakého příbuzného oboru. Počet absolventských pozic v animaci se neustále zvyšuje, takže vysokoškolský titul se může hodit! Podívejte se na seznam univerzitních kurzů, které doporučuje Creatoola, a vyberte si nějaký v oboru design.
„Odhalte pozadí animace pozadí.“
Získejte praxi v oboru:
Zjistěte, zda můžete získat pracovní zkušenosti v nějakém animačním studiu. To vám umožní navázat kontakty a zjistit, jak to chodí ve výtvarném oddělení.
Rozhlédněte se mimo animační průmysl:
Návrháři pozadí jsou potřební v mnoha odvětvích mimo animaci, např. v herním průmyslu, ilustraci nebo reklamě. Zkuste získat pracovní zkušenosti jako placený zaměstnanec ve výtvarném oddělení v některé z těchto oblastí a osvojte si dovednosti, které můžete později použít v animaci.
Absolvujte krátký kurz:
Zlepšete své dovednosti na odborném kurzu. Podívejte se, zda najdete nějaký zaměřený na animaci v seznamu <>a href = "https://creatoola.cz/skoly-a-kurzy/"vzdělávacích kurzů doporučených Creatoolou. Pomůže vám to lépe porozumět celému animačnímu procesu, a tím i vašim schopnostem navrhovat pozadí.
Networking:
Účastněte se akcí, na nichž se můžete potkat s lidmi z animačního průmyslu. Seznamte se s návrháři pozadí i s producenty a animátory a ptejte se jich na jejich práci, přičemž projevujte svůj zájem o obor i znalosti. Nabídněte jim své pracovní kontaktní údaje a zkuste s nimi zůstat v kontaktu. Zjistěte, jak na to, na jak na networking.
Hledejte volné pozice v oboru:
Zjistěte si co nejvíc o animačních společnostech, pro které byste chtěli pracovat. ASAF má adresář animačních společností. Podívejte se na jejich webové stránky a zjistěte, jestli neinzerují nějakou juniorskou pozici v oddělení produkce. Pokud ne, můžete jim přesto poslat svůj životopis a potenciální zaměstnavatele požádat, aby si ho uložili pro případ, že se objeví nějaká pro vás vhodná práce. Více podrobností najdete na Jak oslovit zaměstnavatele v animaci a VFX. Procházejte weby s nabídkami zaměstnání a aktivně se ucházejte o zajímavé pozice.
Návrhář postav nebo concept artist, výtvarník prostředí v herním průmyslu. Mohla by Vás zajímat i pozice look development artist nebo výtvarník prostředí ve vizuálních efektech.