Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco ommodo consequat.

Monday to Friday: 9-20
Saturday to Sunday: closed

Scénárista

Pište příběhy i život postav

dolů

Scenárista animovaných filmů sepisuje nápady do příběhů a ty pak do scénářů. Těch se potom chopí storyboardisté a režiséři, aby začali s přípravou vizuálního uměleckého stylu projektu.

Scenárista animovaných filmů sepisuje nápady do příběhů a ty pak do scénářů. Těch se potom chopí storyboardisté a režiséři, aby začali s přípravou vizuálního uměleckého stylu projektu.

Scenárista buď pracuje na svém originálním nápadu, nebo přispívá k již existujícímu projektu, např. televiznímu programu nebo seriálu. Vymyslí příběh a pak nastíní to, co se děje v každé scéně. Nakonec napíše celý scénář včetně dialogů a akce. Hotový scénář se nabídne producentovi nebo animačnímu studiu. Pro delší animované televizní seriály může scenárista nabídnout producentům jednu epizodu, pokud se bude líbit, může získat velkou zakázku.

Někdy to funguje obráceně: Producent nebo studio má nápad na animovaný film nebo animovaný televizní seriál, který by chtěli vytvořit, a tak pověří scenáristu, aby napsal filmový scénář nebo scénáře pro epizody.

Scenárista animovaných filmů je popisnější než scenárista hraných projektů. V hraném filmu je úkolem režiséra, aby interpretoval, jak bude akce vypadat a jak budou postavy jednat, zatímco v animovaném filmu scenárista všechny tyto podrobnosti napíše do scénáře. Například v hraném filmu stačí napsat: „Dívka zabočí za roh a narazí do chlapce.“ V animovaném filmu to pak vypadá takhle: „Dívka rychle zahne za roh s výrazem paniky ve tváři, ruce jí vlají a srazí se s chlapcem. Oba spadnou s žuchnutím na zem a papíry, které nese chlapec, vyletí do vzduchu a poletují kolem nich.“

Scenárista obvykle pracuje na volné noze, ale některá velká studia zaměstnávají své vlastní.

Psaní: Ví, co dělá dobrý příběh, a umí vyjádřit emoce, postavy a akce, dobře a inovativně psát, efektivně vyjádřit své nápady ve formě scénáře.

Znalost scénářů k animovaným filmům: Zná všechny prvky skvělého scénáře animovaného filmu, umí scénář vylepšit, doplnit a formátovat.

Komunikace: Poslouchá producenta a režiséra, sdílí nápady, umí pracovat v týmu i samostatně.

Sledování animace: má vášeň pro tento žánr i celé odvětví, zná různé styly a možnosti.

Práce na volné noze: Sám si hledá pracovní příležitosti, spravuje své finance, sám se motivuje.

Profesionalita: Dokáže pracovat s poznámkami ke scénáři, je schopen efektivně provádět změny, pracuje podle dohodnutého harmonogramu.

Scenáristé mluví o svých nápadech s režiséry a producenty. Na projektu mohou spolupracovat i s jinými autory, především s charakter designéry a s concept artisty. U celovečerních filmů pracují scenáristé často v týmu.

Co nejdříve začněte s psaním vlastních scénářů. Nejdůležitější je získat v tomto formátu cvik. Vysokoškolský titul není podmínkou, ale relevantní studium, ať už vaší mateřštiny, nebo scenáristiky se samozřejmě hodí.

„Pište, pište, pište pořád!“

 
 

Středoškolské vzdělání:

Pokud chcete ve studiu pokračovat na univerzitě, ideální je střední škola se zaměřením na češtinu, divadlo, média, filmová studia a psychologii.

Sledujte animace:

Seznamte se s co nejširším spektrem animačních žánrů a s tím, jak fungují.

Čtěte a pište:

Cvičte se v psaní scénářů v profesionálním formátu. Čtěte scénáře dostupné online, abyste si osvojili jejich formu.

Vytvořte si portfolio:

Portofilo, které můžete ukázat u příjímacích zkoušek na univerzitu nebo u pracovního pohovoru, je naprosto klíčové. Zjistěte, jak na to, na vytvořte si animační portfolio.

Vysokoškolské vzdělání:

Není bezpodmínečně nutné, ale mít vystudovanou češtinu, psychologii nebo scenáristiku není od věci.

Networking:

Účastněte se akcí, na nichž se můžete potkat s lidmi z animačního průmyslu. Seznamte se s producenty a animátory a ptejte se jich na jejich práci a zkuste s nimi zůstat v kontaktu. Zjistěte, jak na to, na jak na networking.

Kdo je a co dělá scenárista hraných filmů a pořadů nebo takový scenárista her v herním průmyslu?

-

Školy a kurzy

-

Studia a produkce