Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco ommodo consequat.

Monday to Friday: 9-20
Saturday to Sunday: closed

Kompozitor obrazu

Sestavujte finální podoby sekvencí

dolů

Kompozitor obrazu vytváří konečnou podobu snímku, záběru nebo sekvence.

Vezme různé digitální prvky jako animace, vrstvy pozadí, grafiku a speciální efekty (SFX) a dá je dohromady tak, aby vytvořily věrohodný obrázek.

Zabývá se kompozicí obrázků a záběrů. Vylepšuje je digitálním umisťováním různých výtvarných podkladů a prvků. Kompozitor zdokonaluje osvětlení, vytváří přesvědčivé stíny a v případě potřeby přidává rozmazání pohybu.

Odpovídá také za kontinuitu; za to, aby vizuální podklady z různých zdrojů a od různých umělců ve výsledku působily jednotně. Aby se odstíny černé i dalších barev na snímku shodovaly. Postřehne chyby, a buď je opraví sám, nebo pošle práci v pipeline zpět k opravě někomu jinému. Ručí za to, že je celkový styl filmu konzistentní a v souladu s vizí režiséra.

Některá studia mají juniorské kompozitorské pozice. Tito lidé pomáhají kompozitorům s jednoduššími úkony, někdy pod jejich dohledem. Třeba sjednocují barvy nebo přidávají stíny.

„Chce to dobré oko!“

 

Výtvarné umění: Má takzvaně „dobré oko“, pozná, díky čemu obrázek vypadá dobře, pokud jde o světelné efekty, barvy, kompozici a perspektivu.

Zaměření na detail: Dokáže důkladně zkoumat různá média a pracovat na kompozicích, dokud nevypadají kompaktně a konzistentně.

Práce v termínech: Pracuje v daném časovém rámci, dokáže dokončit práci pod tlakem.

Znalost produkční pipeline animace: Zná velmi dobře CG animační proces.

Znalost kompozičních programů: Je zběhlý v používání široké škály příslušných programů, jako např. After Effects, Blackmagic Fusion, Maya, Nuke a Photoshop.

Pracovní nástroje

Některé z nástrojů používaných profesionálními kompozitory:

Software pro úpravu obrázků: Adobe Photoshop

Software pro kompozitování a digitální malování: Adobe After Effects, Blackmagic Fusion, Maya, Mental Ray, Nuke a RenderMan

Naučte se kompozici pomocí volně dostupného softwaru. Seznam dostupných nástrojů najdete na sestav si své animační portfolio.

Kompozitor pracuje s umělci, kteří vytvářejí nejrůznější prvky („výtvarné podklady“ animace). Obzvlášť úzce pak s osvětlovači, protože osvětlení je pro animovaný film zásadní. Komunikuje také s režisérem, protože se snaží naplňovat jeho vizi.

Než se člověk stane kompozitorem, čeká ho řada let praxe v animačním průmyslu. Některé společnosti ale zaměstnávají na pomocné kompozitorské práce i začínající umělce, což je příležitost postupně se vypracovat. Tam můžete nastoupit hned po studiu, ale dá se také začít na nějaké související pozici jako např. roto artist nebo modelář a postupně se vypracovat.

Středoškolské vzdělání:

Výtvarné umění, design, grafický design nebo filmová studia.

Vytvořte si portfolio:

Naučte se pracovat se softwarem pro animaci i editaci videí a začněte si připravovat něco, co můžete ukázat u přijímacích zkoušek na univerzitu nebo u pracovního pohovoru. To je naprosto zásadní. Zjistěte, jak na to, na vytvořte si animační portfolio.

Vysokoškolské vzdělání:

Dobrým základem pro profesní dráhu kompozitora je studium nějakého výtvarného oboru, např. animace, designu, ilustrace, malování, kreslení, fotografie nebo počítačové animace. Podívejte se na seznam univerzitních kurzů, které doporučuje Creatoola, a vyberte si nějaký v oboru animace, VFX nebo fotografie.

Absolvujte krátký kurz:

Zlepšete své animační dovednosti na odborném kurzu. Podívejte se, zda najdete nějaký zaměřený na kompozitování v seznamu vzdělávacích kurzů doporučených Creatoolou.

Networking:

Účastněte se akcí, na nichž se můžete potkat s profesionály z animačního průmyslu. Seznamte se s nimi a ptejte se jich na jejich práci, přičemž projevujte svůj zájem o obor i znalosti. Nabídněte jim své pracovní kontaktní údaje a zkuste s nimi zůstat ve spojení. Zjistěte, jak na to, na jak na networking.

Animátor nebo střihač ve filmovém a televizním průmyslu. Můžete také pracovat jako kompozitor nebo supervizor kompozice ve vizuálních efektech.

-

Školy a kurzy

-

Studia a produkce