Kompozitor obrazu
Sestavujte finální podoby sekvencí
Kompozitor obrazu vytváří konečnou podobu snímku, záběru nebo sekvence.
Vezme různé digitální prvky jako animace, vrstvy pozadí, grafiku a speciální efekty (SFX) a dá je dohromady tak, aby vytvořily věrohodný obrázek.
Zabývá se kompozicí obrázků a záběrů. Vylepšuje je digitálním umisťováním různých výtvarných podkladů a prvků. Kompozitor zdokonaluje osvětlení, vytváří přesvědčivé stíny a v případě potřeby přidává rozmazání pohybu.
Odpovídá také za kontinuitu; za to, aby vizuální podklady z různých zdrojů a od různých umělců ve výsledku působily jednotně. Aby se odstíny černé i dalších barev na snímku shodovaly. Postřehne chyby, a buď je opraví sám, nebo pošle práci v pipeline zpět k opravě někomu jinému. Ručí za to, že je celkový styl filmu konzistentní a v souladu s vizí režiséra.
Některá studia mají juniorské kompozitorské pozice. Tito lidé pomáhají kompozitorům s jednoduššími úkony, někdy pod jejich dohledem. Třeba sjednocují barvy nebo přidávají stíny.
„Chce to dobré oko!“
Výtvarné umění: Má takzvaně „dobré oko“, pozná, díky čemu obrázek vypadá dobře, pokud jde o světelné efekty, barvy, kompozici a perspektivu.
Zaměření na detail: Dokáže důkladně zkoumat různá média a pracovat na kompozicích, dokud nevypadají kompaktně a konzistentně.
Práce v termínech: Pracuje v daném časovém rámci, dokáže dokončit práci pod tlakem.
Znalost produkční pipeline animace: Zná velmi dobře CG animační proces.
Znalost kompozičních programů: Je zběhlý v používání široké škály příslušných programů, jako např. After Effects, Blackmagic Fusion, Maya, Nuke a Photoshop.
Pracovní nástroje
Některé z nástrojů používaných profesionálními kompozitory:
Software pro úpravu obrázků: Adobe Photoshop
Software pro kompozitování a digitální malování: Adobe After Effects, Blackmagic Fusion, Maya, Mental Ray, Nuke a RenderMan
Naučte se kompozici pomocí volně dostupného softwaru. Seznam dostupných nástrojů najdete na sestav si své animační portfolio.
Kompozitor pracuje s umělci, kteří vytvářejí nejrůznější prvky („výtvarné podklady“ animace). Obzvlášť úzce pak s osvětlovači, protože osvětlení je pro animovaný film zásadní. Komunikuje také s režisérem, protože se snaží naplňovat jeho vizi.
Než se člověk stane kompozitorem, čeká ho řada let praxe v animačním průmyslu. Některé společnosti ale zaměstnávají na pomocné kompozitorské práce i začínající umělce, což je příležitost postupně se vypracovat. Tam můžete nastoupit hned po studiu, ale dá se také začít na nějaké související pozici jako např. roto artist nebo modelář a postupně se vypracovat.
Středoškolské vzdělání:
Výtvarné umění, design, grafický design nebo filmová studia.
Vytvořte si portfolio:
Naučte se pracovat se softwarem pro animaci i editaci videí a začněte si připravovat něco, co můžete ukázat u přijímacích zkoušek na univerzitu nebo u pracovního pohovoru. To je naprosto zásadní. Zjistěte, jak na to, na vytvořte si animační portfolio.
Vysokoškolské vzdělání:
Dobrým základem pro profesní dráhu kompozitora je studium nějakého výtvarného oboru, např. animace, designu, ilustrace, malování, kreslení, fotografie nebo počítačové animace. Podívejte se na seznam univerzitních kurzů, které doporučuje Creatoola, a vyberte si nějaký v oboru animace, VFX nebo fotografie.
Absolvujte krátký kurz:
Zlepšete své animační dovednosti na odborném kurzu. Podívejte se, zda najdete nějaký zaměřený na kompozitování v seznamu vzdělávacích kurzů doporučených Creatoolou.
Networking:
Účastněte se akcí, na nichž se můžete potkat s profesionály z animačního průmyslu. Seznamte se s nimi a ptejte se jich na jejich práci, přičemž projevujte svůj zájem o obor i znalosti. Nabídněte jim své pracovní kontaktní údaje a zkuste s nimi zůstat ve spojení. Zjistěte, jak na to, na jak na networking.
Animátor nebo střihač ve filmovém a televizním průmyslu. Můžete také pracovat jako kompozitor nebo supervizor kompozice ve vizuálních efektech.