Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco ommodo consequat.

Monday to Friday: 9-20
Saturday to Sunday: closed

3D Rigger

Vytvářejte digitální kostry pro 3D CG postavy a objekty

dolů

Školy a kurzy

-

Rigger vytváří digitální kostry pro 3D CG (počítačem generované) postavy a objekty. Tyto kostry neboli rigy určují, jak se které části objektu pomocí vložených kostí (bones) a kloubů pohybují, jak na sebe jednotlivé pohyby navazují a jaké mají limity (například že člověk nemůže otočit hlavou o 360°).

Rigger spolu s touto kostrou počítačového objektu vytváří i ovládací body, které následně využívá 3D animátor při vytváření pohybu, podobně jako loutkář u loutkového divadla. Riggeři obvykle pracují s postavami nebo zvířaty, ale mohou vytvářet rigy pro jakýkoli objekt, jehož části se budou animovat (například lžíce bagru). Rigger během své práce průběžně ověřuje funkčnost kostry a nastavuje i systém cyklických pohybů (chůze, běh...) pro následnou animaci.

Dobrý rigger musí ovládat 3D programy a jejich rigovací moduly, rozumět zákonitostem 3D modelování a animace. Musí se vyznat ve workflow výroby VFX záběrů. Měl by mít schopnost pozorování a analýzy pohybů v reálném světě. Výhodou je mít základní znalosti anatomie a mechaniky.

„Každá kreatůrka má svoji anatomii.“

 

3D rigger spolupracuje s VFX produkčním, VFX koordinátorem, VFX supervizorem, 3D modelářem, 3D animátorem, s ostatními kolegy a specialisty 3D oddělení.

3D riggera můžete potkat hlavně ve 3D oddělení trikového studia, ale také na festivalech a setkáních věnovaných trikovému filmu a počítačové grafice.

Předpokladem je zájem o film, vizuální efekty a znalost alespoň některého ze 3D programů (3DStudio Max, MAYA nebo Blender). Důležité je sledovat pohyb lidských postav, zvířat i předmětů v reálném světě a uvědomovat si, na jakých principech tyto pohyby fungují. 3D rigger většinou začíná ve studiu jako 3D modelář nebo 3D animátor.

Středoškolské vzdělání

Hodí se školy se zaměřením na počítačovou grafiku. Z odborných filmových škol pak ty, které mají ve svých studijních oborech počítačovou grafiku a vizuální efekty.

Vysokoškolské vzdělání

Filmové školy s výtvarným nebo VFX zaměřením, technické vysoké školy s obory počítačové grafiky.

Portfolio to řekne za vás

Připravte si osobní prezentaci formou portfolia, které představí poutavou formou váš výtvarný talent a umění vytvářet realisticky vypadající pohyb 3D modelů.

Profesní kurzy

Zdokonalte svoje dovednosti na odborném kurzu. Podívejte se na seznam vzdělávacích kurzů doporučených Creatoolou a najděte ten, který vám sedne nejlépe.

Networking

Účastněte se akcí, na nichž se můžete potkat s lidmi z VFX oboru. Seznamte se s tvůrci VFX, produkčními a VFX producenty. Ptejte se jich na jejich práci. Projevte zájem i znalosti a zkuste s nimi zůstat v kontaktu. Zjistěte, jak na to, na Jak na networking.

Pozice technický grafik, grafický programátor nebo jiný programátor v herním průmyslu. Můžete se také stát technical directorem v animačním průmyslu.

-

Studia a produkce