Produkční VFX
Kontolujte tým a proces výroby
VFX produkční řídí v rámci studia výrobu VFX podle podmínek stanovených VFX producentem. Ve spolupráci s VFX producentem a VFX supervizorem sestavuje realizační tým, konkretizuje časový harmonogram výroby a průběžně dohlíží na jeho dodržování.
Komunikuje jak s pracovníky VFX studia, tak s výkonným produkčním filmu, případně střihačem. Účastní se interních schvalovacích projekcí a porad i projekcí výsledků s klienty. Má stálý přehled o aktuálním stavu zakázky. Operativně řeší případné změny a ručí za dodržení dojednaných termínů. Pokud se jedná o rozsáhlý projekt, může využívat pomoc asistenta VFX produkce.
Musí vědět, jak se natáčí film a jaké profese filmového štábu jsou pro komunikaci s pracovištěm VFX důležité. Musí znát technologii výroby VFX a organizaci studia, musí znát používané datové formáty. K základním požadavkům patří umění komunikace s lidmi a schopnost vést pracovní kolektiv. Musí být připraven pracovat s maximálním nasazením, často i pod tlakem. K práci VFX produkčního nutně patří ovládání počítačových textových a tabulkových editorů, práce s databázemi a veškerými komunikačními prostředky. Předpokladem jsou pochopitelně i jazykové znalosti.
„Pusťte ke slovu svého organizačního ducha!“
VFX produkční spolupracuje s produkčním filmu, případně střihačem. Interně ve studiu spolupracuje s VFX producentem, VFX supervizorem, VFX koordinátory a vedoucími jednotlivých oddělení.
Účastní se filmových premiér, filmových a televizních festivalů. Nejčastěji ho však potkáte ve VFX studiu při práci na konkrétním projektu, při pracovních jednáních nebo při projekcích trikových záběrů.
Jestli máte zájem o film, umíte jednat s lidmi, umíte se věcně postavit problémům, a přitom jste kreativní, pak je to skvělý začátek. Hodí se mít zkušenosti a znalosti z oblasti kreativního a obchodního managementu audiovizuálního průmyslu a rozumět filmovému natáčení a pochopitelně výrobnímu procesu VFX. Jednou z cest je začít jako asistent VFX produkčního nebo VFX koordinátor. Další možností je pracovat jako asistent produkce nebo produkční ve filmovém nebo televizním štábu, individuálně sbírat znalosti o oboru vizuálních efektů a ucházet se o pozici asistenta VFX produkce ve trikovém studiu nebo VFX koordinátora.
Středoškolské vzdělání
Hodí se ekonomická, filmová a mediální studia. Užitečný je každý obor, který kombinuje řízení projektů s kreativitou, například obor filmové a televizní produkce. Ideální jsou školy, kde je jedním z vyučovaných předmětů „Filmový trik a obrazová postprodukce“.
Vysokoškolské vzdělání
Produkci můžete studovat na vysoké škole, kde si vyberete, jestli tíhnete spíš ke kreativní části, nebo byznysu. Podle toho si pak volte obory, které vás zajímají.
Portfolio to řekne za vás
Prostudujte si podmínky přijetí na danou školu a vytvořte si své vlastní portfolio podle požadavků přijímacího řízení.
Profesní kurzy
Zdokonalte svoje dovednosti na odborném kurzu. Podívejte se na seznam vzdělávacích kurzů doporučených Creatoolou a najděte ten, který vám sedne nejlépe.
Networking
Účastněte se akcí, na nichž se můžete potkat s lidmi z VFX oboru. Seznamte se s tvůrci VFX, produkčními a VFX producenty. Ptejte se jich na jejich práci. Projevte zájem i znalosti a zkuste s nimi zůstat v kontaktu. Zjistěte, jak na to, na Jak na networking.
Hledejte volné pozice v oboru
Zjistěte si co nejvíc informací o VFX studiích, pro které by vás bavilo pracovat. Projděte si jejich webové stránky a zjistěte, jestli nabízejí juniorskou pozici v oddělení produkce, případně pozici VFX koordinátora. Svůj životopis pošlete i tam, kde právě nikoho nehledají, a požádejte, aby si ho uložili pro případ, že se uvolní pozice, na kterou se budete hodit. Více podrobností najdete na „Jak oslovit zaměstnavatele v animaci a VFX“. Procházejte weby s nabídkami zaměstnání a aktivně se ucházejte o zajímavá místa!
Producent VFX nebo koordinátor produkce nebo producent v animačním průmyslu; vedoucí výroby nebo producent ve filmu a televizi; nebo producent her v herním průmyslu.