Animátor
Oživujte neživé různými cestami
Animátoři vytvářejí statické obrazy, jejichž přehráváním v rychlém sledu vzniká iluze pohybu.
Jsou to výtvarníci, herci i vypravěči. Vědí, jak postavy projevují emoce, a zároveň rozumí technice pohybu věcí. Mícháním realismu a umění vytvářejí věrohodný svět.
Animátoři pracují s vizuální osnovou příběhu ze storyboardu a verbální od režiséra. Na jejich základě pak tvoří kresby, modely nebo počítačové obrazy tak, aby se zrodila iluze pohybu. Právě tato schopnost převést osnovu do pohybu je základem veškeré animace.
Existují různé druhy animátorů:
2D neboli tradiční animátoři
Příklady tradiční animace: Ethel & Ernest, Horrid Henry, The Tiger who Came to Tea
2D animátor kreslí ručně každý snímek. Současným trendem je posun k animačnímu softwaru a využití grafického pera a tabletu. Výsledkem práce 2D animátora nemusí vždycky být finální podoba toho, co vidíme na obrazovce. Soustředí se spíše na celkovou akci a výstup postavy ve scéně. Obvykle vytvoří několik čistých, modelových výkresů, tzv. tie-downs, kterými se pak řídí pomocný animátor.
Asistenti hlavního 2D animátora, známí také jako in-betweeners (fázaři) nebo clean-up artisté
Pomocní animátoři vezmou animátorovy kresby a podle tohoto modelu vytvoří jednotlivé přesné snímky, jejich tah je tedy ten, který ve finále vidíme na obrazovce. Tomu se říká vyčištění (clean-up). Často také doplňují okénka, která animátor při své práci nepotřeboval. Postupují podle grafů a map od animátora (neboli vizuálních pokynů, které pomocnému animátorovi naznačí, kde má do časové osy doplnit kresby). Téhle činnosti se říká in-betweeing. Někdy dělají i lip-sync, tedy upravují tvar úst postavy, aby odpovídal tomu, co postava říká.
2D riggeři neboli animátoři loutek
Příklady animace: Charlie and Lola, Peppa Pig
2D animátoři loutek pracují s narigovanými modely připomínajícími stínové loutky s mnoha jednotlivými pohyblivými částmi, které jsou vzájemně propojené. Celý soubor částí často dodá výtvarné oddělení. Animátor pak využije všechny dostupné prostředky, aby postavu „naanimoval“ – oživil – tak, jak je specifikováno ve storyboardu.
3D neboli CG animátoři
Příklady animace: Digby Dragon, Go Jetters
3D animátor vyplňuje pomocí počítače okénka svých počítačem kreslených modelů. Pohyb modelů je předem naprogramován přes pohyblivou kostru postavy neboli rig. 3D animátor nejprve pracuje na nejdůležitějších obrázcích – key frames. Tomu se říká blokování – blocking the shot. Pak buďto nakreslí mezizáběry v ruce, nebo nechá počítač, aby za něj práci dokončil pomocí rigu v procesu zvaném interpolace. Během předprodukce 3D animátor rig testuje, jestli pro jeho postavy funguje, jak má.
Stop-motion animátoři
Příklady animací: Shaun the Sheep, Postman Pat, Isle of Dogs
Animátor stop-motion pracuje s loutkami nebo modely z hlíny a dalších materiálů. Modely nebo postavami nepatrně pohybuje, snímek po snímku, takže když se každý vyfotografuje nebo natočí, vznikne dojem pohybu v nepřetržité sekvenci. Na velký projekt, jako je celovečerní film, mohou být animátoři stop-motion najímáni kvůli svým konkrétním dovednostem. Někteří jsou například obzvlášť dobří při práci s akcí, jiní s kouzly, komedií nebo dialogem; někteří vynikají v animaci určitých postav, jiní zas objektů, které neztvárňují živé tvory. Mezi běžné materiály pro stop-motion animaci patří hlína nebo plastelína, papír nebo figurky jako lego.
Animátoři často pracují ve velkých týmech, takže musí být schopni dodržovat jednotný vzhled a animační styl.
Pracují pro animační studia, filmová studia nebo televizní společnosti, ale mohou být samozřejmě i na volné noze.
Umění: Umí kreslit a zprostředkovat postoj, emoce a náladu prostřednictvím pohybu postavy, má prostorové vnímání a cit pro pohyb v průběhu času.
Znalost animace: Dobře rozumí principům a mechanice animace.
Komunikace: Dokáže chápat a sdílet kreativní nápady, vést konstruktivní diskuse a dělat si poznámky o své práci.
Organizace: Pracuje v rámci produkčního harmonogramu, kresby a animace tvoří tak, aby byly dodrženy termíny.
Sledování animace: Má vášeň pro médium animace i lásku k celému odvětví.
Animátoři při práci vycházejí z celkového základního příběhu, který dostanou od režiséra nebo režiséra animace.
Nejdůležitějšími schopnostmi jsou pro animátora kreslení, modelování nebo dovednost pohybovat loutkami tak, aby vznikla iluze pohybu. Ať už se k animačnímu průmyslu dostanete jakoukoli cestou, tohle je to, co se potřebujete naučit. Hodit se může vysokoškolské studium animace, kde si osvojíte animační techniky i software. Ať už na to půjdete jakkoli, procvičujte a zdokonalujte své animační dovednosti a vytvořte si portfolio své tvorby.
Středoškolské vzdělání:
Můžete studovat výtvarné umění, design, grafický design nebo filmová studia.
Vytvořte si portfolio:
Naučte se pracovat se softwarem pro animaci i editaci videí, experimentujte se stop-motion a začněte si připravovat něco, co můžete ukázat u příjímacích zkoušek na univerzitu nebo u pracovního pohovoru. Natočte vlastní krátký film nebo filmy. To je naprosto zásadní. Zjistěte, jak na to, na vytvořte si animační portfolio. Ve videu od Creatoola nebo na student showcase YouTube video od CG Spectrum – College of Digital Art and Animation se dozvíte, jak vytvořit demo ukázky své práce.
Vysokoškolské vzdělání:
Vhodné je studium animace nebo nějakého souvisejícího oboru, zvlášť takového, který nabízí příležitosti získat pracovní zkušenosti. Podívejte se na seznam univerzitních kurzů, které doporučuje Creatoola, a vyberte si nějaký v oboru animace nebo design.
Kreslete, modelujte, malujte a ilustrujte:
Cvičte se v umění vytvářet kresbou nebo s modely iluzi pohybu a soustřeďte se při tom na anatomii. Při kreslení živých objektů (i podle videí) mějte na paměti jejich váhu i časování. Všude s sebou noste skicák. Kdekoli můžete, pozorujte a kreslete.
Získejte praxi v oboru:
Oslovte animační společnosti s žádostí o stáž. Své animační dovednosti můžete využít i jako dobrovolník při práci pro malé podniky, školy, neziskové organizace nebo komunity. Nabídněte jim, že vylepšíte jejich webové stránky nebo pro ně vytvoříte animaci. To neplatí pro organizace, které samy tvoří animace, ale i tam se můžete zeptat, pokud máte pocit, že máte čím přispět.
„Rozhýbejte to!“
Absolvujte krátký kurz:
Na webu Creatoola uvádíme seznam vzdělávacích kurzů, které financujeme, podporujeme nebo hodnotíme jako kvalitní.
Networking:
Využívejte sociální média jako platformu pro bezplatnou prezentaci své práce. Účastněte se akcí, na nichž se můžete potkat s lidmi z animačního průmyslu. Zjistěte si co nejvíce informací o konkrétních profesionálních animátorech, které obdivujete, a pokuste se zastihnout je na veřejných akcích a fórech, kterých se účastní. Seznamujte se s producenty a animátory a ptejte se jich na jejich práci. Nabídněte jim své pracovní kontaktní údaje a zkuste s nimi zůstat ve spojení. Zjistěte, jak na to, na jak na networking.