2D kompozitor VFX
Sestavte všechny vrstvy dohromady
2D kompozitor je velmi důležitá odbornost při realizaci vizuálních efektů. Jeho úkolem je vytvořit formou mnohavrstevné obrazové kompozice finální podobu záběru nebo sekvence.
Na jeho pracovišti se sejdou všechny potřebné vrstvy záběru, jako jsou 3D prvky a animace, dokreslovačky, retuše, efektové vrstvy, vyklíčované popředí nebo masky vytvořené rotoskopingem. Spojením všech těchto vrstev s reálně natočeným filmovým podkladem vzniká výsledný záběr. 2D kompozitor musí u všech těchto vrstev doladit vzájemnou polohu a velikosti, barevnost, kontrast a ostrost tak, aby výsledek působil naprosto věrohodně. Podle zkušeností a kvality práce existují ve firemní struktuře pracovní pozice „junior kompozitor“, „kompozitor“ a „senior kompozitor“. Začínající kompozitoři dostávají často za úkol retušovat nežádoucí prvky obrazu.
Musí mít výtvarný talent a takzvaně „dobré oko“. Pozná, díky čemu obrázek vypadá dobře, pokud jde o barvy, atmosféru, proporce, kompozici a perspektivu. Podmínkou je bezchybné používání 2D kompozičních programů jako např. NUKE, AfterEffects nebo Blackmagic Fusion. Důležitou vlastností 2D kompozitora je pečlivost a smysl pro detail. Musí také dobře znát workflow VFX výroby daného studia. Samozřejmostí je dodržovat naplánované termíny a být schopen dokončit práci pod tlakem.
„Máte na umění oko? Tak na to mrkněte!“
2D kompozitor spolupracuje s VFX produkčním, VFX koordinátorem, VFX supervizorem, datovým technikem a specialisty ze 3D oddělení i oddělení Matte Paintu. Používá také data od specialistů na 3D tracking.
2D kompozitora pro časovou náročnost jeho práce můžete potkat hlavně ve 2D oddělení trikového studia, ale také na festivalech a setkáních věnovaných trikovému filmu a počítačové grafice.
Předpokladem je zájem o film, vizuální efekty a znalost alespoň některého ze 2D kompozičních programů (NUKE, AfterEffects, Blackmagic Fusion). Některé společnosti ale zaměstnávají na pomocné kompozitorské práce i začínající umělce, což je příležitost postupně se vypracovat. Tam můžete nastoupit hned po studiu, ale dá se také začít na nějaké související pozici, jako např. rotoskoper, a postupně se vypracovat.
Středoškolské vzdělání
Hodí se grafické a umělecko-průmyslové školy nebo školy se zaměřením na počítačovou grafiku. Z odborných filmových škol pak ty, které mají ve svých studijních oborech počítačovou grafiku a vizuální efekty. Některá studia pořádají i výukové kurzy se zaměřením na kompoziční programy, např. NUKE.
Vysokoškolské vzdělání
Vysoké školy umělecko-průmyslové – obor filmová grafika; filmové školy s výtvarným nebo VFX zaměřením.
Portfolio to řekne za vás
Připravte si osobní prezentaci formou portfolia, které představí poutavou formou váš výtvarný talent, umění ovládat Photoshop a některý z 2D kompozičních programů.
Profesní kurzy
Zdokonalte svoje dovednosti na odborném kurzu. Podívejte se na seznam vzdělávacích kurzů doporučených Creatoolou a najděte ten, který vám sedne nejlépe.
Networking
Účastněte se akcí, na nichž se můžete potkat s lidmi z VFX oboru. Seznamte se s tvůrci VFX, produkčními a VFX producenty. Ptejte se jich na jejich práci. Projevte zájem i znalosti a zkuste s nimi zůstat v kontaktu. Zjistěte, jak na to, na Jak na networking.
Naučte se programovat a staňte se grafickým programátorem v herním průmyslu.