Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco ommodo consequat.

Monday to Friday: 9-20
Saturday to Sunday: closed

Výtvarník digitálních dokreslovaček

Stvořte obrazy hradů i celých měst

dolů

Tato VFX odbornost patří, stejně jako VFX výtvarník k výtvarně zaměřeným oborům.

Výtvarník digitálních dokreslovaček, jinak též známý jako MATTE PAINTER, vytváří podle požadavků autorů filmu nebo podle návrhů vytvořených VFX výtvarníkem realistické obrazy historických měst, nedobytných hradů, dramatických krajin, prostředí velehor nebo nekonečných pouští. Jako inspirace mu slouží referenční fotografie a obrazy reálných situací. Tyto reference si sám vyhledává a shromažďuje. K vytváření filmových prostředí používá kombinaci fotografie s digitální i klasickou kresbou a malbou. Tyto takzvané „dokreslovačky“ vytváří ve vrstvách, které jsou při finální 2D kompozici spojovány s reálným filmovým záběrem a vytváří tak pro diváky věrohodné prostředí filmových scén, které by ve skutečnosti nebylo možné natočit.

V první řadě musí mít výtvarný talent, musí ovládat realistickou digitální i klasickou kresbu, malbu a digitální fotografii. Musí mít cit pro barvu, perspektivu, osvětlení a celkovou atmosféru obrazu. Musí výborně ovládat Photoshop, znát systém 2D kompozičních programů (NUKE, AfterEffects, Fusion). K nezbytným předpokladům patří pochopitelně zájem o film, architekturu a obecně o výtvarné umění.

„Jsem PAINTER. MATTE PAINTER!“

 

Výtvarník digitálních dokreslovaček se řídí výrobními pokyny VFX produkčního a VFX koordinátora. Svou práci po umělecké stránce konzultuje s VFX výtvarníkem, konzultuje s VFX supervizorem a komunikuje s 2D kompozitory, kteří digitální dokreslovačky spojují s reálným filmovým záběrem a dolaďují.

Účastní se filmových premiér, filmových a televizních festivalů. Navštěvuje vernisáže výstav, účastní se setkání počítačových grafiků. Můžete ho také někdy potkat na filmovém natáčení nebo kdekoli v terénu, jak fotografuje pomocné podklady pro svou práci.

Sledujte kvalitní filmy a všímejte si jejich výtvarné složky. Věnujte se klasické i digitální kresbě, grafice nebo malbě. Fotografujte. Zajímejte se o architekturu. Snažte se vnímat i ty nejmenší detaily okolního světa. Zaměřte svou tvorbu žánrově a pokoušejte se vyjádřit obrazem emoce. Výtvarník digitálních dokreslovaček také často začíná jako ilustrátor, grafik nebo jako výtvarník „na volné noze“. Užitečná je i zkušenost z asistování v „art departmentu“ filmového štábu při realizaci větších projektů.

Středoškolské vzdělání

Hodí se grafické a umělecko-průmyslové školy nebo školy se zaměřením na počítačovou grafiku. Z odborných filmových škol pak ty, které mají ve svých studijních oborech výtvarnou specializaci. Dobrou přípravou jsou také kurzy kresby a malby, případně fotografie.

Vysokoškolské vzdělání

Vysoké školy umělecko-průmyslové – obor filmová grafika; filmové školy s výtvarným nebo VFX zaměřením, akademie výtvarných umění, DAMU – obor scénografie.

Portfolio to řekne za vás

Připravte si osobní prezentaci formou portfolia, které představí váš výtvarný talent, tvůrčí nápady, fantazii i vaši grafickou zručnost. Prezentované digitální obrazy by měly vycházet z upravené reality s důrazem na maximální věrohodnost výsledku. Pro názornost je vždy účelné ukázat základní obraz (fotografii) před vaší autorskou úpravou a výsledek po úpravě.

Profesní kurzy

Zdokonalte svoje dovednosti na odborném kurzu. Podívejte se na seznam vzdělávacích kurzů doporučených Creatoolou a najděte ten, který vám sedne nejlépe.

Networking

Účastněte se akcí, na nichž se můžete potkat s lidmi z VFX oboru. Seznamte se s tvůrci VFX, produkčními a VFX producenty. Ptejte se jich na jejich práci. Projevte zájem i znalosti a zkuste s nimi zůstat v kontaktu. Zjistěte, jak na to, na Jak na networking.

-

Školy a kurzy

-

Studia a produkce