Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco ommodo consequat.

Monday to Friday: 9-20
Saturday to Sunday: closed

Herní producent

Buďte u zrodu projektu

dolů

Herní producent znamená producent her, je to jakýsi hlavní vedoucí herního vývoje. Má na starosti shánění prostředků i talentovaných zaměstnanců a snaží se, aby vznikající hra byla za každou cenu co nejlepší.

Před samotným začátkem produkce hry spolupracuje s designery, programátory a grafiky. Společně vytvářejí koncept hry, prototyp herní mechaniky i možnosti obsahu hry. Herní producent pracuje s průzkumy trhu a analýzami podobných her. Hotové prototypy testuje na hráčích, definuje, pro koho je hra určena a čím se liší od konkurenčních produktů.

Producent hledá pro hru vydavatele, kontroluje finance a sjednává smlouvy se všemi, kdo se podílí na vývoji (tedy dodavateli). Ve větších společnostech předává každodenní vedení projektovému manažerovi. V menších společnostech se o každodenní běh projektu stará sám. Producent také úzce spolupracuje s vydavatelem her a často je to právě on, kdo o hře po jejím vydání mluví s médii.

Cílevědomost: Jde si za svým, dokáže překonávat překážky, hledat alternativní cesty, je flexibilní.

Vztahy: Dokáže spolupracovat s lidmi z nejrůznějších prostředí, vyjednávat s vývojáři, investory a vydavateli. Je diplomat, dokáže řešit spory a rozdílné názory jednotlivých kreativních tvůrců i nevhodné nápady všetečných producentů ze strany vydavatele. Ví, jak najít kompromis mezi mnoha odlišnými názory, a je schopen to udělat tak, aby se nikdo necítil uražený nebo nespokojený.

Marketing: Chápe, pro koho je hra určena, a vytváří ji tak, aby o ni byl zájem.

Projektový management: Rozumí tomu, jak hra vzniká, co a kdy je třeba udělat, a je schopen to promítnout do dlouhodobého i krátkodobého plánu.

Znalost práv a licencí: Orientuje se v zákonech a dokáže vyjednávat.

Znalost herního průmyslu: Velmi dobře se vyzná v herních žánrech, herních platformách, obchodech i směřování celého odvětví.

Nakládání s rozpočtem: Dokáže spravovat značné rozpočtové prostředky a pracovat v jejich rámci.

Herní producent spolupracuje s vydavateli, marketingovým oddělením a testery i s týmy programátorů, designerů a výtvarníků. Řízení a plánování vykonává v malém týmu sám a ve velkých týmech řídí tým projektových manažerů a asistentů produkce. Zná všechny členy týmu a komunikuje s nimi. Je také první, s kým přijdou do styku nové posily týmu.

Vzhledem k tomu, že producent je odpovědný za termíny a rozpočet, často vede diskuze a spory s hlavním designerem, který je zase zodpovědný za obsah a kvalitu hry. Zkušenosti a spolupráce těchto dvou lidí mají zásadní vliv na kvalitu hry.

Aby se člověk mohl uplatnit v této pozici, musí především velmi dobře znát herní průmysl a mít v něm několikaleté pracovní zkušenosti. Je dobré začít jako herní tester a ideálně si vyzkoušet i různé technické nebo výtvarné obory. Skvělým mezistupněm je pak práce na pozici asistenta produkce, ze kterého se pak může stát producent. Podívejte se na profil asistenta produkce, kde se dozvíte víc.

„VYTVOŘTE VLASTNÍ HRU!“

 
 

Ideální způsob, jak proniknout do procesů herní produkce, je naučit se pracovat se softwarem, experimentovat s herními enginy a začít sám tvořit. Ideální producent by měl být schopen zastat všechny role a vytvořit jednoduchou hru zcela sám. Nemusí zvládat programování, grafiku ani animace dokonale, ale měl by těmto oborům rozumět. Jen tak může být schopen efektivně řídit celý tým. Vytvořte si vlastní portfolio, které nejlépe představí vaše zkušenosti.

Rozhlédněte se mimo herní průmysl:

Nechte se zaměstnat jako osobní asistent či asistentka nebo na nějaké podobné pozici v jiném oboru. Může vám to dát dobré základy, které se vám pak v herním průmyslu určitě neztratí.

Pozice producenta esportu nebo game publishera v hrách. Případně vás zaujme producent ve filmu, animaci a VFX.

-

Školy a kurzy

-

Studia a produkce