Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco ommodo consequat.

Monday to Friday: 9-20
Saturday to Sunday: closed

Datový technik

Zodpovídejte za všechna data ve studiu

dolů

Datový technik, takzvaný „I/O man“, má ve VFX studiu důležitou úlohu. Zodpovídá za všechna digitální data, se kterými studio při realizaci vizuálních efektů pracuje.

Zodpovídá za správnost jejich importu a exportu, má na starosti pojmenování souborů a jejich ukládání do adresářové struktury studia. Originální data z digitálních kamer převádí do jednotného grafického formátu, který studio ve svém workflow používá, a kontroluje jejich kvalitu. V případě zjištěných problémů ihned informuje VFX produkčního. Úkolem datového technika je také příprava a export náhledů VFX záběrů a jejich zabezpečené rozesílání přes DataCloud autorům a producentům projektu. Datový technik také připravuje a realizuje kontrolní a předávací projekce trikových záběrů. Při dodržování bezpečnostních norem se řídí závaznými pravidly společnosti. Vzhledem k tomu, že pracuje s citlivými daty, která podléhají ochraně autorských práv, bývá stálým zaměstnancem VFX studia.

Musí podrobně znát a chápat workflow VFX studia včetně systému datového úložiště a firemní adresářové struktury. Musí se orientovat v datových formátech grafiky i videa, vyznat se v rozlišení, bitové hloubce, barevných prostorech a kompresi souborů. Datový technik musí ovládat grafické editory, střihový software včetně efektů a musí umět pracovat s databázovými systémy. K potřebným znalostem patří i ovládání firemních video a kino projekcí. Samozřejmostí je znalost komunikačních technologií, odesílání a přijímání datových souborů přes cloudová úložiště a zabezpečené servery.

Datový technik spolupracuje se střihačem filmu. Interně ve studiu spolupracuje s VFX produkčním, VFX supervizorem a VFX koordinátorem.

Mimo studio datového technika asi jen tak nepotkáte. Jeho práce je časově náročná a je z důvodu ochrany dat vázaná na speciální uzavřené firemní pracoviště.

Pokud nejste zrovna talentovaný umělec, ale vaším koníčkem je digitální technologie, zajímá vás digitální fotografie, film a video, fandíte kvalitnímu zobrazení digitálního obrazu, jste spolehlivý a pečlivý, je to ideální startovní pozice. Sledujte současné trendy v oboru a naučte se ovládat obrazové editory a střihový software.

„Buďte superhrdina I/O MAN!“

 

Středoškolské vzdělání

Hodí se školy se zaměřením na IT technologie nebo mediální studia, studium fotografie, případně filmové školy s oborem „střih“.

Profesní kurzy

Zdokonalte svoje dovednosti na odborném kurzu. Podívejte se na seznam vzdělávacích kurzů doporučených Creatoolou a najděte ten, který vám sedne nejlépe.

Networking

Účastněte se akcí, na nichž se můžete potkat s lidmi z VFX oboru. Seznamte se s tvůrci VFX, produkčními a VFX producenty. Ptejte se jich na jejich práci. Projevte zájem i znalosti a zkuste s nimi zůstat v kontaktu. Zjistěte, jak na to, na Jak na networking.

-

Školy a kurzy

-

Studia a produkce