Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco ommodo consequat.

Monday to Friday: 9-20
Saturday to Sunday: closed

Pruzkum: Animaci, hry a VFX pandemie nezastaví!

Výsledky průzkumu

Pro české tvůrce animací a počítačových her byl rok 2020 úspěšný a hledají posily

Náročným rokem 2020 prošla většina českých firem, které se zabývají vývojem počítačových her a animací, velmi dobře. Pro více než dvě třetiny z nich bylo uplynulých dvanáct měsíců lepších než rok 2019. Zaznamenaly větší zájem o své produkty a měly i vyšší tržby. Optimisticky vidí i budoucnost svých odvětví a hledají další posily. Vyplývá to z našeho průzkumu, do kterého se v závěru roku 2020 zapojilo 19 předních českých firem z oboru animace a počítačových her.

Celkem 70 % dotázaných společností uvádí, že jejich situace i tržby byly v roce 2020 lepší než předchozí rok, dvě firmy z této skupiny zaznamenaly dokonce výrazné zlepšení. Dalších 15 % nevnímá žádný velký meziroční posun, zbylých 15 % zaznamenalo zhoršení, většinou však jen mírné. V herním světě se během roku 2020 zlepšila situace všem respondentům, v oboru animace byla škála odpovědí pestřejší. I tam ovšem celkově převládá zlepšení a potřeba nabírat další lidi.

Hledají se desítky odborníků

Z průzkumu také vyplývá, že většina oslovených studií chce růst a pokud je v rozmachu něco brzdí, je to nejčastěji nedostatek expertů na různé oblasti. Mezi konkrétními otevřenými pozicemi se objevuje řada speciálních dovedností, například CG Character Animator, FX Simulation Specialist, Storyboard artist, CGI supervisor, VFX univerzálové, 2D Senior animátoři, 3D artists, Senior tools programátor, Build system programátor, Senior key frame animátor, Lead cutscene editor, Senior lighting artist a řada dalších.

„Obory animace i počítačových her jsou příležitostí zejména pro kreativní lidi, ale i pro systematiky, například produkční, kteří pomáhají vše dobře organizovat. Jsou také vhodné pro lidi, kteří se chtějí dál rozvíjet. Výhodou je, že tato odvětví mají dobrou budoucnost, daří se jim a pracovité a zkušené experty také velmi dobře odměňují,“ komentuje Marek Toušek z platformy Creatoola, která propojuje jednotlivce, studia, ale i například vzdělávací instituce s cílem přispívat k jejich vzájemné spolupráci a rozvoji.

Většina dotázaných firem v anonymním průzkumu zmínila i výši platů, které expertům ve svých oborech nabízí. Ty se sice oproti minulým letům až na pár výjimek nezvyšují, jsou ale výrazně nadprůměrné. Některé platy znatelně přesahují i hranici sta tisíc korun měsíčně. Většina se pohybuje ve vyšších desetitisících za měsíc a málokterý z respondentů uvedl, že by pravidelný měsíční plat pro nové posily na odborných pozicích nedosáhl hranice 35 tisíc korun.

Nové posily hledá aktuálně 14 studií z 19 oslovených firem. Počet otevřených pozic firmy sice ve srovnání s původními plány na začátku roku 2020 omezily, i tak ale celkem hledají více než stovku nových lidí. Některá studia mají aktuálně jen jednotky volných pozic, jiná ale hledají i desítky expertů.

„Kromě finanční stability nabízejí tyto firmy i možnost podílet se na projektech, které daleko přesahují hranice našeho trhu. Hodně českých studií už dosáhlo výrazných světových úspěchů a pracují na projektech, kde se jejich lidé mohou hodně naučit a využívat nejmodernější technologie a postupy,“ uzavírá Marek Toušek z platformy Creatoola.

Buď v obraze

Přihlaste se k našemu newsletteru, dáme vám vědět o novinkách v oblasti vzdělání, o nových oborech, o profesních tipech a tricích. Nebo sledujte naši Facebookovou stránku Animace pro film a hry, největší odborné skupiny profesionálů a fanoušků animace. Stránka zde: facebook.com/creatoola